Za jakých okolností prospěje využití autokamery?

Na internetu jsou k dispozici recenze kamer do auta, které popisují zkušenosti s konkrétními modely a nabízejí doporučení pro oblast jeho využití, ale přestože i nejlevnější modely poskytnou záznam situace, pro každodenní využití je vhodnější spíše střední cenová kategorie.

Hlavními důvody jsou zde vyšší obrazová kvalita, širší úhel záběru, doplňující funkce jako například GPS, často i vyšší kvalita. Levné modely mají také kapacitní omezení pro délku záznamu než dojde k přemazání nejstarších souborů, často se tak nevejde na paměťovou kartu celodenní jízda.

Nevyplatí se kupovat nejlevnější typy přímo z čínských eshopů, lokální dovozci dávají větší důraz na spolehlivost a kromě českého manuálu jsou výrobky vybaveny českým menu, někdy i hlasovými instrukcemi v češtině. Místní záruka, dvouletá pro koncového zákazníka, je pro rozhodnutí o koupi důležitým argumentem, několik procent z celkového počtu prodaných autokamer, trpí v průběhu používání hardwarovými nebo softwarovými nedostatky.

Především profesionálové, ale také řidiči s vysokým nájezdem používají nebo zvažují výběr kamery do auta, která je spolehlivá a zároveň levná. Vhodná může být autokamera s displejem, umístěná na čelní sklo prostřednictvím samolepicího držáku nebo přísavky, vhodné v situaci, kdy se umístění mění mezi vozy. Autokamery bez displeje automaticky nahrávají aniž by bylo třeba další nastavování, to je možné prostřednictvím aplikace v chytrém telefonu.

Mezi dodatečnými funkcemi pro kamery do auta je nejčastější sledování jízdních pruhů, parkovací asistent, parkovací režim, objevují se i modely s integrovanou navigací nebo dokonce zábavním centrem.

Přesto, jakákoli autokamera je lepší než žádná, poskytne důkaz o skutečném průběhu nehody i v případě snížené obrazové kvality, pokud by došlo k ujetí viníka, modely s vyšším rozlišením jsou výhodou. Z hlediska práva je třeba dbát při umístění, aby nedošlo k omezení výhledu řidiče, záznamy není možné zveřejňovat bez souhlasu zobrazených osob, ovšem policie a soud je uvítají.