Jak zjistit svépomocí, že je třeba vyměnit tlumiče do auta?

Každý automobil se skládá z jednotlivých částí, které do sebe zapadají. Nedokonalá funkce jedné části může způsobit ovlivnění funkce přiléhajících částí. Tlumiče do auta jsou jeho nedílnou součástí. Zajišťují jeden důležitý úkol: neustálý kontakt pneumatik s vozovkou. Díky tomu je zajištěno větší pohodlí při jízdě a také mnohem bezpečnější jízda. Jak je to možné?

Větší pohodlí při jízdě

Je skvělé, že tlumiče do auta umí vyrovnat různé hrby, výtluky, díry a další nedokonalosti vozovky tak, že je při jízdě příliš nezaznamenáme. Díky tomu se nám mnohem pohodlněji jede a můžeme se plně soustředit na řízení. Toto pohodlí je zajištěno právě díky tomu, že kola dokonale přiléhají k vozovce a jsou odpružena prostřednictvím tlumiče.

Kratší brzdná dráha

Neustálý kontakt pneumatik s vozovkou s sebou ale přináší celou řadu bezpečnostních funkcí. Jednou z nich je okamžitá odezva, například na brzdění vozu. Představte si, co by se stalo, kdy vůz nadskočil. V takovém případě jej prostě nezabrzdíte a brzdná dráha bude mnohem delší. Nebezpečná může být také situace, kdy nejsou v kontaktu s vozovkou při brzdění všechna kola.

Lepší stabilita

Tlumiče dokážou rozložit váhu vozidla na všechna čtyři kola rovnoměrně, a to i při zatáčení. Díky tomu se ve voze příliš nepřenáší váha. Tím je zajištěna větší stabilita a ovladatelnost vozu. Celý tento systém získání stability je taktéž závislý na tom, že jsou pneumatiky v kontaktu s vozovkou.

Bezpečnost především

Pokud dojde ke snížené přesnosti řízení, prodloužení brzdné dráhy nebo ke zhoršení stability vozidla, nemusíte si toho jako řidič všimnout. K těmto změnám totiž dochází pozvolna, a pokud svůj vůz řídíte každý den, přizpůsobujete se jim bez povšimnutí. Navíc se mohou projevit až v případě, kdy už jsou tlumiče značně opotřebované. Proto je důležité nechat při každé servisní prohlídce vašeho vozu zkontrolovat taktéž jeho tlumiče.