Trvá nabíjení elektromobilu opravdu několik hodin?

V posledních letech kolem elektromobilů začal kolovat mýtus, že jeho dobytí trvá několik hodin. Opravdu tomu tak je? Na to si posvítíme v tomto článku.

Kde nabít elektromobil? Na tuto otázku se ptá většina potenciálních zájemců o tento typ vozidel. Domácí elektro nabíječky jsou totiž poměrně drahé a veřejná infrastruktura zatím není tak robustní. Řadu zájemců ale odradí od koupě úplně něco jiného – doba nabíjení.

Problémy potenciálních zájemců

Někteří odpůrci i potenciální zájemci o koupi elektromobilu si totiž myslí, že jeho nabíjení zabere i několik hodin. Domácí nabíječka elektromobilů tak odrazuje některé zájemce nejen svojí cenou, ale také délkou nabíjení. Jenže pokud se na tento problém podíváme více do hloubky, zjistíme, že jde o mýtus.

Hned na začátku si ale musíme ujasnit, že rychlost nabíjení závisí na daném elektromobilu. Některé je možné dobít velice rychle, u jiných to jde výrazně pomaleji. Oproti klasickým automobilům se spalovacími motory je to ale mnohem větší věda. Nezáleží totiž na velikosti nádrže, ale celé řadě dalších faktorů.

Jak dlouho trvá nabíjení?

Tím nejdůležitějším je především rychlost, kterým je schopná domácí nabíječka na elektroauta nabíjet. Záleží ale také na tom, kolik kapacity vlastně chcete dobít. Nejrychlejší je zpravidla dobíjení do zhruba 80 procent kapacity, poté se nabíjení pozvolna zpomaluje. Tento fenomén je způsoben bateriemi, které nejsou z fyzikálních důvodů schopné udržet maximální výkon. V opačném případě by totiž velice rychlo došlo k jejich opotřebení.

Jestliže tedy chcete mít baterii nabitou na 100 %, pak ano, nabíjení bude trvat opravdu dlouho. Domácí nabíječky na elektroaut s příkonem až do 250 kW to zvládnou za několik hodin. Pokud vám ale stačí 80 % kapacity, tak rozhodně nebudete mít problémy s délkou dobíjení. To vám totiž zabere jen desítky minut. Jakmile se tedy v Česku povede vytvořit robustní a hustou síť nabíječek, budete schopní svůj elektromobil snadno dobít například během nákupu. A to i u v Česku rozšířených 50kW nabíječkách, které jsou schopné elektromobil dobít na 80 % kapacity během půl hodiny.