Jak na bezpečnou jízdu v dešti poradí profesionálové z autopůjčovny

autopůjčovna Praha

Jízda v dešti je hned po jízdě ve sněhu a na náledí dalším velkým strašákem řidičů. Během jízdy v dešti je šance, že vznikne dopravní nehoda vyšší o cca 40 %. Pokud vás zajímá, jak jezdit bezpečně i v dešti, čtěte tipy, která pro vás připravila naše autopůjčovna Brno.

Jaké nebezpečí nám hrozí v dešti?

Kluzká silnice

Na suché silnici se jezdí nejlépe, to víme všichni. Víte ale o tom, že na kluzké mokré silnici je přilnavost pneumatik k vozovce až dvakrát nižší? Za úplně nejvíce nebezpečné pak patří první kapky deště. Ty se totiž spojují s prachem osahujícím mnoho látek z vozidel – tato směs se pak stává kluzkou.

Aquaplaning

Pokud je na silnici pořádná vrstva vody a vy jedete po silnici rychle, pneumatiky nestíhají všechnu tuto vodu dostatečně odvádět pryč. Kvůli tomu se mezi pneumatikou a vozovkou tvoří vrstva vody bránící přilnavosti vozidla k silnici.

Špatná viditelnost

Silný déšť je také příčinou snížené viditelnosti. Stěrače v tuto chvíli nestíhají stírat veškerou vodu a obrysy na silnici jsou hůře viditelné. Dalším problémem řízení v dešti je také zamlžení těchto oken.

Únava

Jízda v dešti se může velmi lehce stát únavnou záležitostí. Je to způsobeno poklesem tlaku venku během deště. Mozek je méně okysličen, důsledkem čehož cítíme únavu.

autopůjčovna Brno

Co musíme mít pod palcem před tím, než bude pršet

Dezén u pneumatik

Minimální hloubka dezénu na pneumatikách je 1.6 mm. Jedná se však o minimální povolenou hloubku, proto je mnohem bezpečnější jezdit ve vozidle s mnohem větší hloubkou dezénu na pneumatikách. Ideální je dezén 3 mm.

Stěrače

Stěrače měníme dvakrát ročně. Ideální čas na výměnu poznáme ve chvíli, kdy stěrače nestírají jako dříve. Během silného deště by to mohlo být problémem. Autopůjčovna Brno i autopůjčovna Prahanabízí pouze pravidelně servisovaná vozidla, takže nemusíte mít strach z toho, že by byla vaše bezpečná jízda ohrožena.

Brzdy

I brzdy jsou tím, co by mělo být pravidelně kontrolováno. Brzdové destičky, třmen, ale i další součásti by měly být v tom nejlepším stavu.

Jak jezdit v dešti bezpečně, poradí odborníci z autopůjčovny

V dešti jezděte pomalu, vaše rychlost by neměla být vyšší než 50 km/h. Pokud budete brzdit, dělejte to s dostatečným předstihem. Autopůjčovna Brno má sice automobily s brzdami v perfektním stavu, ale ani ty vás při zběsilé jízdě nezachrání. Mlhová světla zapínejte v případě, že je viditelnost na silnici kratší než 100 m. Pokud jedete za kamionem nebo autobusem, udržujte dostatečně velký odstup – zpoza jejich kol budou odlétat nečistoty, které vám zhorší viditelnost. V kalužích nikdy nejezděte rychle, v příliš silném dešti klidně zastavte a zapněte výstražná světla. Pokud se cítíte unavení, za volant nesedejte.