V Česku vzniká první velká nabíjecí stanice pro elektromobily

Popularita elektromobilů je aktuálně na vzestupu. Reflektovat to proto musí i veřejná správa a firmy, které společně plánují velké věci.

Evropská unie vidí budoucnost v elektromobilech. Zavedla proto radikální řešení, kterému se teď musí všechy členské státy přizpůsobit. První plody jsou přitom vidět už teď. V Česku by totiž měla brzy vyrůst velká navíjecí stanice pro elektromobily.

Velká nabíjecí stanice

Tato nabíjecí stanice pro elektromobily by měla zvládnout až 16 řidičů naráz. To sice není příliš velké číslo, ale aktuálně se jedná o největší nabíjecí stanici v Česku. Zatím je tedy spuštěna jen v experimentálním provozu, proto v tuto chvíli avizovaných 16 řidičů obsloužit nedokáže. K jejímu plnému spuštění už je ale velice blízko.

Akumulace energie do baterií na veřejných nabíjecích staních ale zatím není v naší zemi příliš běžná. Spíše naopak. Nabíjecí stanice pro elektromobily se nachází spíše ve velkých městech. Většina lidí mimo město tak nemá ani motivaci, ani důvod přecházet z dobře fungujících vozidel na fosilní paliva na elektromobily. A to především kvůli nedostatečně husté síti nabíjecích stanic.

Samé zákazy

Nejdůležitější ukazatelem zájmu vždy byla a dlouho ještě bude cena. V tuto chvíli elektromobily bohužel nemohou konkurovat klasickým automobilů. A to po téměř všech stránkách. Cena je výrazně vyšší, stejně tak jako pořizovací náklady potřebných pomůcek. Jen ty se mohou vyšplhat i na několik stovek tisíc korun.

Dokud tedy nebude v Česku dostatečně robustní síť veřejných nabíjecích stanic, rozvoje elektromobility se určitě nedočkáme. A nepomůžou ani zákazy, které dříve nebo později začnou přiškrcovat běžné řidiče více a více. Je totiž jen otázkou času, kdy dojde k vyššímu zdanění fosilních paliv a zavedení dalších poplatků spojených s užíváním klasického automobilu.